28. 10. 2019

O skautingu

Co se skrývá pod pojmem skauting?

Nejste si jistí, jestli je skauting to pravé pro vaše dítě? V následujících řádcích se vám pokusíme nastínit, co vaše dítě ve skautu čeká.

V kolika letech může dítě vstoupit do skautského oddílu?

V našem středisku pracujeme s dětmi od první třídy až po středoškoláky. Rozdělení věkových kategorií je následovné:

a) světlušky – holky z 1. – 5. třídy základní školy
b) vlčata – kluci z 1. – 5. třídy základní školy
c) skautky – holky z 6. – 9. třídy základní školy
d) skauti – kluci z 6. – 9. třídy základní školy
e) roveři a rangers – holky a kluci na střední (případně vysoké) škole
f) old-skauti – dospělí členové

Co skauting dětem nabízí?

Skauting vede děti k seberozvoji, rozvoji spolupráce mezi dětmi a připravuje děti na skutečný život.

Naše oddíly nabízejí pestrý program, který děti všestranně rozvíjí. Tento program je přizpůsoben věku dítěte a mimo jiné zahrnuje:

a) sportovní aktivity (softbal, frisbee, volejbal, fotbal, lakros, vybíjená, orientační běh, …)
b) výuku první pomoci
c) rukodělné činnosti (práce s přírodními materiály, batika, korálkování, drátkování, …)
d) turistiku (přibližně čtyřikrát ročně jsou pro děti připravené výpravy)
e) lukostřelbu a lanové aktivity (včetně slaňování)
f) letní tábor – čtrnáctidenní podsadový tábor prvních čtrnáct dní v červenci
g) celorepubliková a mezinárodní skautská setkání

Jak je program organizován?

Skautskou činnost lze pomyslně rozdělit na takové tři základní prvky:

b) oddílové akce, výpravy – probíhají přibližně jednou za měsíc/za dva měsíce pod vedením vedoucího oddílu a jedná se buď o večerní setkání či dvoudenní víkendovou výpravu
c) tábor – čtrnáctidenní podsadový tábor na začátku července v nedalekých Toulovcových Maštalích za účasti celého střediska pod vedením vedoucích oddílů

Kdo děti vede a kolik skautování stojí?

Vedení oddílu je svěřeno do rukou dospělých vůdců, kteří skládají zkoušky obsahující poznatky z pedagogiky, psychologie, právních předpisů, zdravovědy a zásad bezpečnosti a zároveň absolvují zdravotnický kurz. Vedení jednotlivých družin je svěřenou do rukou rádců, kteří spolupracují s vedoucím oddílu a taktéž se účastní vzdělávacích kurzů.

Každoročně se platí registrační poplatek na začátku školního roku (aktuální výši naleznete zde). V této částce je zahrnut příspěvek na chod vyšších organizačních jednotek, příspěvek na provoz skautského domova, pojištění a také skautský časopis apod. Ceny skautských výprav se pohybují v rozmezí 100–500 Kč (záleží na dopravě, ceně ubytování, programu akce apod.). O ceně tábora vždy informujeme s předstihem, podrobnější informace lze dočíst zde.