29. 10. 2019

Kmen dospělých

Jednou skautem, navždy skautem!

Skautská výchova mládeže končí zpravidla se završením školního vzdělávání. Část dospělých zůstává pracovat v hnutí jako vedoucí, správci skautských základen nebo instruktoři vzdělávacích kurzů. Dospělí však mohou ve skautingu rozvíjet také vlastní činnost.

Skauting dospělých (tradičně nazývaný též oldskauting) stojí na čtyřech pilířích:

I. Podpora a pomoc skautskému hnutí mládeže

Dospělí zůstávají s mládeží v kontaktu jako průvodci, pomocníci vůdců a podporovatelé hnutí. Pomáhají středisku se správou skautského domova, stavbou a bouráním táborů nebo vedením a kontrolou hospodaření.

II. Osobní rozvoj, klubová činnost, péče o skautskou historii, práce pro společnost

Ani po opuštění školních učeben se člověk nepřestává učit a vzdělávat. Zapomínat se nesmí ani na fyzickou zdatnost a duchovní rozvoj. Oldskautům je navíc vlastní zájem o historii střediska. Oživují zapomenuté příběhy, digitalizují historické fotky a podílejí se na přípravě výstav a publikací.

III. Charitativní činnost a sociální projekty

Také dospělí skauti se snaží být prospěšní společnosti a pomáhat tam, kde je to potřeba. V celosvětovém měřítku se společenství dospělých skautů a skautek věnuje této oblasti dokonce s nejvyšší prioritou.

IV. Mezinárodní dimenze skautingu dospělých

Skauting překračuje hranice, boří jazykové bariéry a vytváří přátelské vazby mezi lidmi. Hlinečtí oldskauti stále udržují kontakty s partnerskou skupinou z německého Rottenburgu.

Vedoucí oddílu: Vojtěch Homolka – Vlk, tel.: +420 723 603 470

Zástupkyně vedoucího oddílu: Ludmila Dalecká, tel.: +420 724 525 807