Skauti mají nový název střediska

Největší výchovná organizace pro děti a mládež změnila k 1. dubnu 2015 své jméno z dosavadního Junák – svaz skautů a skautek ČR na Junák – český skaut. Zároveň došlo ke změně názvu všech skautských středisek, neboť jejich názvy jsou odvozeny přímo od názvu Junáka. Název obsahující slova „junák“ i „skaut“ vede veřejnost někdy k přesvědčení, že se jedná o dvě organizace. Není tomu tak, jedná se o synonyma. Slovo Junák se v dnešní době používá hlavně jako pojmenování organizace českých skautů a skautek.

Ve chvíli, kdy se začalo diskutovat o změně názvu celé organizace, schválili hlinečtí skauti také úpravu pojmenování svého střediska. Jméno bylo doplněno o slovo Skála, v němž se krásně zrcadlí minulost i současnost hlineckého skautingu. Vedoucím prvního skautského oddílu v Hlinsku, který byl založen v roce 1918, se totiž stal mladý dobrosrdečný hoch Jiřík Skála. První hlinečtí skauti ještě neměli vlastní klubovnu, proto se scházeli na půdě domu rodiny Skálových na dnešní Adámkově třídě.

Odkaz Jiřího Skály a jeho rodiny přežil až do současnosti. I po téměř sto letech jezdí hlinečtí skauti na výpravy a tábory do přírody. Od roku 1992 táboří většinou v pískovcovém lomu nedaleko Boru u Skutče. K těmto táborům neodmyslitelně patří nádherná pískovcová skála, která se neohroženě vypíná nad tábořištěm a která je jako stvořená ke slaňování.

Ve slově skála se tedy prolínají vzpomínky na začátky skautingu v Hlinsku s hezkými zážitky z táborů, na které jezdí dnešní generace skautů a skautek. Důležitá je i symbolická hodnota tohoto slova: Základy skautingu jsou pevné jako skála. Skautské hnutí u nás nezničily ani tři zákazy spojené s pronásledováním skautů.

V souladu s novým Občanským zákoníkem se také mění statut organizace na zapsaný spolek. Pro potřeby práva a obchodu je název organizace doplněn o zkratku značící „zapsaný spolek“ (z. s.). Nový oficiální název hlineckého střediska tedy zní Junák – český skaut, středisko Skála Hlinsko, z. s.